Laser Sınıfları DIN EN 60825-1:2015-07

OEM Lazer uluslararası standartlara göre profesyonel lazer hizalama çözümleri sunar ve DIN EN 60825-1:2015-0 standartlarına göre lazer sınıflarını deklare eder.

Lazerler, ışının gücüne veya enerjisine ve yayılan radyasyonun dalga boyuna bağlı olarak birkaç sınıfa ayrılır.

LAZER SINIFI 1

Konsept: Göz için güvenli; erişilebilir lazer radyasyonu ışın içi görüntüleme için optik aletlerin (dürbün, teleskop, mikroskop, büyüteç, ’reçeteli gözlük hariç’) kullanımı da dahil olmak üzere, makul şekilde öngörülebilir çalışma koşulları altında zararsızdır.

Önlem: Ek koruyucu ekipman gerekmez.

LAZER SINIFI 1M

Konsept: Optik aletler (dürbün, teleskop, mikroskop, büyüteç, ‘reçeteli gözlükler hariç’) kullanılmadığı sürece, kısa maruz kalma süreleri için (0,25’lere kadar) 400 nm ila 700 nm görünür spektral aralıktaki erişilebilir lazer radyasyonu göz için tehlikeli değildir.

Önlem: Optik aletler kullanılmadığı sürece ek koruyucu ekipman gerekmez

LAZER SINIFI 2

Konsept: Belirli koşullar altında göze zarar vermez. Erişilebilir lazer radyasyonu yalnızca görünür spektral aralıkta (400 ila 700nm) bulunur. Aynı zamanda, kazara kısa bir süre maruz kalma süresi dahilinde (0,25s kadar) göze zararsızdır.  Bu tür bir cihazdaki üst radyan güç sınırı 1mW’dir ve bu, 0.25 saniyelik bir anlık maruz kalmada göze giren toplam ışın gücüne karşılık gelir.

Önlem: Işına bakmamak dışında ek koruyucu ekipman gerekmez.

LAZER SINIFI 2M

Konsept: Belli koşullar dahilinde göze zarar vermez; erişilebilir lazer radyasyonu yalnızca görünür spektral aralıkta (400 ila 700 nm) bulunur. Ayrıca, lazer radyasyonuna yanlışlıkla kısa bir süre rastgele bakıldığında, göz kapağı kapanma refleksi tarafından korunan 0,25 saniyelik anlık bir maruz kalma için göze zararsızdır. Bu tür bir cihazdaki üst radyan güç sınırı 1 mW’dir ve bu, 0.25 saniyelik bir anlık maruz kalma için göze giren toplam ışın gücüne karşılık gelir.

Önlem: Optik aletler kullanılmadığı sürece ek koruyucu ekipman gerekmez.

LAZER SINIFI 3R

Konsept: Doğrudan ışın içi görüntülemenin potansiyel olarak tehlikeli olduğu durumlarda, dalgaboyu 302,5 nm ila 10⁶ nm aralığında yayan lazerler. Erişilebilir emisyon limiti, 400 nm ila 700 nm dalgaboyu aralığındaki Sınıf 2’nin EEL’nin beş katı ve diğer dalgaboyları için Sınıf 1’in EEL’nin beş katı dahilindedir.

Önlem: Gözler için tehlike oluşturur, koruyucu gözlük tavsiye edilir.

LAZER SINIFI 3B

Konsept: Lazer sınıfı 3B gözler için ve potansiyel olarak cilt için de tehlikelidir. Kişiler lazer ışınlarına maruz kalmamalıdır. En az 13 cm’lik görüş mesafesi ve 10 saniyeden daha kısa bir izleme süresi garanti edildiği sürece dağınık yansımayı izlemek güvenlidir. Lazer ışını yanıcı maddelerle temas ederse yangın tehlikesi vardır.

Önlem: Gözler ve potansiyel olarak deri için tehlike oluşturur, koruyucu gözlük tavsiye edilir.